özel dedektif iletişim

+90 216 349 8373

+90 505 518 8556

triangle
About Us

Akçayel Dedektif Bürosu

Basında Biz

Türkiye'de dedektifler nasıl çalışıyor?

 

Özel Dedektifler Derneği İstanbul Temsilcisi Hakan Kara TRT Haber DD'ye anlattı.

TRT Haber Dijital Dergi, "Türkiye'de dedektiflik" konusunu ele aldı. Dedektifler Türkiye'de nasıl çalışıyor, kendilerine daha çok kimler başvuruyor ve kimleri takip ediyorlar?

Bütün bu sorulara Özel Dedektifler Derneği İstanbul Temsilcisi Hakan Kara cevap verdi. 

İşte Elif Akkuş'un Kara ile yaptığı söyleşi...

Baştan söylemek gerekir ki genel anlamda baktığımızda yabancı filmlerde ve dizilerde izlediğimiz gibi aksiyon sahneleri yok Türkiye’deki özel dedektiflerde. 

Ama içerik açısından baktığımız zaman filmlere, dizilere konu olan içerikten çok da farklı değil özel dedektiflere başvuru nedenleri. Türkiye’de özel dedektif denildiğinde başvuru nedenlerini iki başlıkta toplamak doğru olur; eşler arasındaki sorunlar, kurumsal araştırmalar.

Hiç kuşkusuz eşler arasındaki sorunlar özel dedektiflerin kapısının çalınmasının öncelikli nedenleri arasında geliyor. 

Ama her önüne gelen de özel dedektif tutup istediği kişiyi izlettiremiyor elbette. Çünkü onların da kuralları var.

İŞİ ALMAMIZ İÇİN KONU ADLİYEYE İNTİKAL ETMİŞ OLMALI

Özel Dedektifler Derneği İstanbul Temsilcisi Hakan Kara özel dedektiflerin yasalara uygun olarak “yasaları aşmadan” çalıştığına dikkat çekiyor:

“Bize gelen her dosyanın adli başvurusu yapılmış olması gerekiyor. Boşanma da olsa kurumsal da olsa. Bu başvuruları gördükten sonra biz çalışmalara başlarız. Yaptığımız çalışmalar herkesin bildiği gibi öncelikli olarak boşanma davalarına delil temin etmekle gelir. Bunun yanında kurumsal araştırmalarımız var markaların araştırmaları sahte yan ürünlerin depoların bulunması baskını için kişilerin izlenmesi personel araştırmaları önde gelir yine. “

Boşanma davalarında en çok hangi taraf geliyor size?

"En çok kadınlar gelir. Ve geldikleri 10 olaydan 9’u doğrudur. Erkeklerin geldikleri olaylara yarı yarıya doğruluk payı verebiliriz. Neden şüphelenir eşler, genelde telefondan şüphelenirler. Eşi kendisinden telefonu saklıyorsa bundan şüpheleniyorlar. Çoğu kadın eşinin aldattığı bayanı tanıyordur kendisi zaten araştırmıştır. Bize mahkemeye delil için gelir. Biz de halka açık alanlarda fotoğraf ve video görüntüsüyle kaydederiz."

Size çok geliyor mu böyle olaylar?

"Evet, bize en çok gelen konular bunlar."

Bir tehdit için sizden araştırma istiyor olamaz mı bunu nasıl ayırt ediyorsunuz? 

“Bana boşanma davasıyla gelmek zorunda. Bunu farklı noktalara, şantaj noktasına taşıyabilirler. Mutlaka boşanma dava dilekçesini istiyoruz.O olmadan işe başlamıyoruz "

Ne şekilde çalışıyorsunuz nasıl bir ekibiniz var?

“Ekip olarak yapıyoruz bu işi standart bir çalışmada 5 kişi olur 2’si motordadır 3’ü araçtadır bunlardan ikisi çift olur anlaşılmaması için mekanlarda.”

Yakalandığınız oldu mu hiç? 

“Yakalandığımız olmadı ama o gün için işi bıraktığımız zamanlar oldu. Mesela takip ettiğimiz kişi kırmızı ışıkta geçti gitti, onu takip etmeyi bırakıyoruz öyle durumlarda. Kuralları bozacak riskler almıyoruz”

Size geldiler dava dilekçesiyle nasıl bir program yapılıyor?

"2 gün ön çalışma süresi isteriz güzergahları belirleriz. Ama hep aynı işi yapmıyoruz her iş farklı oluyor."

SAHTE ÜRÜN DEPOLARINA ÖZEL DEDEKTİF TAKİBİ

Bir diğer konu kurumsal çalışmalar bunlar ne şekilde oluyor?

"Şirketlerle ilgili sahte ürünler konusunda çalışıyoruz. Önce toptancıları izlemeye alıyoruz örneğin “a” markasının arabası geliyordur, nerelerde depoları var izleriz, üretim yerlerini buluruz, sonrasında firmanın avukatlarına haber veririz, devamındaki işlemi onlar yaparlar, bizden talep edilirse biz de yapabiliyoruz."

Tüm sahte ürünler için özel dedektifler mi çalışıyor?

"Büyük firmalar kendi bünyelerinde araştırma gruplarını oluşturmuşlar. Bizim işlerimiz daha çok orta büyüklükteki işletmelerle oluyor, onlarla da zaten 10-20 gün değil her ay çalışıyoruz”

Polisle herhangi bir iletişiminiz var mı bu çalışmalar sırasında?

"Ortada bir suç gördüğümüzde özellikle kurumsal çalışmalarımızda bunu polise bildirmek zorundayız. Bildirmezsek biz de suç işlemiş oluruz. Bunun dışında ortak bir çalışma yapmıyoruz, telefon dinleme vs gibi çalışmalar yapmıyor özel dedektifler. “

 

Sabah gazetesi dedektif

Türkiye'den Kıbrıs'a özel dedektif akını

Türkiye'deki özel dedektiflik şirketlerine KKTC'den büyük talep var. En popüler şikâyet "aldatma" ama "Eşim kumar oynuyor mu" diye merak eden de var

Genel merkezi Türkiye'de bulunan birçok dedektiflik bürosu artık KKTC'de de faaliyet gösteriyor. SABAH'a konuşan bazı dedektiflik şirketi direktörleri, son dönemde Kıbrıs'tan çok talep aldıklarını ve şikâyetlerin başında "aldatma" olduğunu dile getirdi. Uzun zamandır yaygın olan dedektiflik şirketlerinin adli olaylarda polisle işbirliği yaptığı da öğrenildi. 

Akçayel Dedektiflik Bürosu Genel Müdürü Hakan Kara, asıl merkezlerinin Türkiye'de bulunduğunu, ancak talep gelmesi halinde KKTC'de de çalışmalar yaptıklarını belirtti. Hem bireysel hem de kurumsal olarak KKTC'de faaliyet gösterdiklerinin altını çizen Hakan Kara, genel olarak bireysel konuları takip ettiklerine dikkat çekti. 

EN ÇOK KADINLAR BAŞVURUYOR 
Özellikle eşlerin birbirlerini aldatmaları hakkında birçok araştırma yaptıklarını ifade eden Kara, kadınların erkekleri daha çok takip ettirdiğini açıkladı.

Kaynak:http://www.sabah.com.tr/Yasam/2013/10/25/turkiyeden-kibrisa-ozel-dedektif-akini

 

Akşam dedektif

Dedektifler artık, çapkın değil borçlu avında Kriz ihtiyacı körükledi
Akçayel Özel Dedektiflik Şirketi: Bankaların piyasadan alacaklı olduğu yani haciz işlemine tabi tuttuğu para 17 milyon TL'ye yaklaşıyor. Ulaşılması zor bilgi ve kişilere karşı bizden yardım istiyorlar. Kriz dedektif ihtiyacını körükledi. Krizde büyüyen tek sektör diyebiliriz. Boşanma davalarına delil toplarken, kendimizi bir anda ticari alacaklarla ilgili taleplerin odağında bulduk. Mal varlığı ve adres tespitleri konusunda patlama yaşanıyor.

AKŞAM GAZETESİ | GUNCEL | 01 ŞUBAT 2009, PAZAR 

Tempo dergisinin ayrıntılı haberini Haziran 2010 sayısında bulabilirsiniz.

 

Milliyet gazetesi dedektif

Dedefktifler, özel hayata müdahale edilmeksizin kamuya açık mekanlarda şüphelenilen eşleri, fotoğraf ve video kanalıyla görüntülüyor. Çekilen görüntü ve fotoğrafları bir dosya halinde takibi isteyen kişiye veren dedektif, böylelikle görevini tamamlamış oluyor.

Özel dedektiflik mesleğini anlatan Akçayel Dedektiflik firması yetkilisi HAKAN KARA, “Dedektif olmak için Türkiye’de bir yasa yok. Herkes dedektif olabilir. Yasa olarak baktığınızda öyle bir şey yok, ama eğitim olarak bu işi yapabilecek kapasitede olanlar genellikle emniyetten emekli olan, askeriyeden emekli olan kişilerdir. Bunun yanında bazı üniversiteler bu meslek üzerine eğitim vermeye başladılar. Buralardan çıkan mezunlar da staj yaparak, tecrübe kazanarak bu işi yapmaya başlıyorlar” dedi.

DEDEKTİF GİBİ DAVRANAN SAHTEKARLARA DİKKAT

Özel dedektifliğin yasal bir dayanağı olmaması sebebiyle sahtekarların da etrafta kol gezdiğini belirten Dedektif Kara, “Bir defa bu işin yasal bir mevzuatı olmadığı için bu işin sahtekarlığı da yeterince var. Her sene zaten bir çok insan bu şekilde suç işledikleri için ceza alıyor. Çünkü yasal olarak neleri yapabileceklerini bilmedikleri için bazen aşırıya kaçıyorlar. O zaman da suç işlemiş oluyorlar. Bu meslekte dikkat etmesi gereken mesleği yapandan çok başvuran müşterilerdir. Müşterilerin kesinlikle dedektiflerin iş yerlerini görmeleri ve kurumsal bir kimliğe sahip olduğunu bilmeleri gerekir. Çünkü çok özel sırlarını anlatıyorlar ve bu sırlar çoğu kişide şantaja kadar gidebiliyor. Bu yüzden bu işi yaptırmak isteyen kişilerin çok dikkatli olmaları gerekiyor” şeklinde konuştu.

AMACIMIZ MAHKEMEYE DELİL SAĞLAMAK

Çiftlerin kendilerine başvurmaları için gerekenleri de anlatan Dedektif Hakan Kara, “Bu işte bizim için eşlerin arasında resmi bir nikah olması şarttır. Bu işi bireysel takip olarak düşünürsek. Çünkü bizim amacımız boşanma davasında mahkemeye delil sağlamaktır. magazingazetelerine ek sağlamak veya kişilerin merakını gidermek değildir. Buna dikkat edilmesi gerekiyor. Bunun dışında kurumsal çalışmalar yapıyoruz. Haciz için adres tespiti, kayıpların bulunması, hacizli araçların bulunması gibi işler yapıyoruz. Benim tercihim kayıp çocukların bulunması oluyor. Çünkü bunun maddiyatla eşdeğer bir yanı yok. Ama talep olarak baktığınızda genellikle eşlerin takip edilmesi başvuruları geliyor. Ancak gerekli şartları yerine getirmedikleri için bunların çoğunu yapmıyoruz. Bu işleri almıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

 

Detaylı Bilgi İçin

Firmamız hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak, soru ve görüşlerinizi iletmek için aşağıdaki iletişim kanallarını kullanabilirsiniz.

Hasanpaşa Mah. Mahmudbaba cad.
No:13 Daire:1-2
KADIKÖY / İSTANBUL

Merkez : +90 216 349 8373
Kocaeli Temsilci : +90 505 518 8556
Fax : +90 216 349 8969
Gsm : +90 505 518 8556
Email :iletisim@dedektif.gen.tr