• Hasanpaşa Mah. Kadıköy/İstanbul
  • 0216 349 8373
  • Turkish English Arabic

Kurumsal Araştırmalar - Akçayel Özel Dedektiflik

Awesome Image

Kurumsal Araştırmalar

Kurumsal tahkîkatlar" terimini duyduğunuzda, kötü şöhretli kurumsal skandallar aklınıza gelebilir: Hem ufak işletmeler hem de büyük holdingler için, şirket içi suistimal ya da dış tehditler sebebiyle kurumsal tahkîkatlar genelde bir gerekliliktir.

Kurumsal Araştırmalarınızda Dış Kaynak Kullanımı Neden Gereklidir?

Şirketinizde istenmeyen ve gizli bir şey meydana geliyorsa, konuyu objektif ve yeterli bir biçimde araştırmak için konuya esasen çok yakınsınızdır. İçeriden bilgili olmanız bir araştırmacı için paha biçilmez olacaktır, yalnız işlenen potansiyel suç ile ilgili farkındalığınız ve zekanız, kurumsal bir tahkîkata dahil olmanızın bitmesi gereken yerdir.

Profesyonel bir özel dedektifin görevi, sağladığınız bilgilerden tam anlamıyla neler olup bittiğini saptamak, yanlış davranışlara dair daha çok kanıt toplamak ve bir dava, işten çıkarma ya da diğer bir hareket için ihtiyaç duyduğunuz detayları sunmaktır. Elinizdeki gKurumsal Araştırmak işlere odaklanabilmeniz için kirli işleri yapmak özel bir dedektifin görevidir - Zira işletmenizde makulsuz ya da yasa dışı bir şey meydana gelse bile, hala sürdürülmesi gereken gKurumsal Araştırmak prosedürler vardır siz zamanınızı bunlara ayırmalısınız.

İçeriden ve dışarıdan gelen tehditlerle, her şirket kaçınılmaz olarak bir tür dolandırıcılık ya da aldatmaca mağduru olacaktır. Kuruluşunuzun nasıl reaksiyon vereceği, sizin, şirketiniz, çalışanınız ve müşterileriniz için olası hasarların azaltılması ve gelecekteki risklerin azaltılması üzerinde büyük bir etkiye sahip olacaktır.

Kurumsal araştırmalar genelde aşağıdaki şekilleri alır:

Çalışan Suistimali

Çalışan suistimali tanımına giren davranışlar farklılık gösterir , yalnız genel olarak bir şirketin tahkîkat için özel bir gözetim uzmanını tutacağı kötü davranışlar arasında taciz (cinsel, fiziksel, sözlü, tehditler ya da gözdağı), zorbalık, maaş bordrosu kötüye kullanımı bulunur. , madde bağımlılığı ve itaatsizlik. Tüm bu davranışlar, dikkatli bir izleme, ayrıntılandırma ve mutlak tarafsızlık gerektirir, bunun yanı sıra dokunma, sağduyu ve incelik gerektirir, bunların hepsini tecrübeli bir çalışanın görevi kötüye kullanma araştırmacısından alırsınız. Çalışanların kötü davranışlarının ortasında ya da sonrasında bile işler devam etmelidir - kurumsal tahkîkatınızın dış kaynak kullanımı bunu mümkün kılar.

Çalışan Zaman Hırsızlığı

Bilgisayarlar ve akıllı telefonlar, iş yerinde çalışanların dikkatini iyice dağıtmaktan sorumludur. Bir çalışan, masasında oturuyor, görünüşte çalışıyor olabilir, gerçekte yaptıkları şey internette gezinirken, sosyal medyayı denetlerken ya da e-posta yazarken olabilir. Çalışanların en büyük zaman hırsızlığı ofis dışında çalışan çalışanlar arasında ortaya çıkar. Evden çalışma çalışanlarının izlenmesi zahmetlidir ve işlerinin bir parçası olarak seyahat eden ya da iş için ofise girip çıkanların gözetimsiz çok fazla zamanı vardır. Çalışanların zaman hırsızlığını kanıtlamak zahmetlidir - bu işteyken , ofis dışındayken diğer bir iş yapmaya kadar her şeyi içerebilir - bilhassa yürütmeniz gereken bir işiniz varsa, yalnız sistemin suistimal edildiğinden şüpheleniyorsanız, bir özel dedektif, gerçekte neler olup bittiğini öğrenebilen kişidir.

Sağlık sigortası Kötüye Kullanımı

Aile ve Tıbbi İzin Yasası (FMLA), çalışanların, ailevi ya da tıbbi problemlerin üstesinden gelmek için, sağlık sigortası kapsamı hala yürürlükte olacak biçimde, iş korumalı izin almalarına izin verir. Sağlık sigortası, ciddi hastalıkları olan kişilerin ve hatta anne adaylarının hastalığı ve iyileşmesi ile veya sevdikleri birinin işleriyle mücadele ederken işlerini sürdürmelerini mümkün kılmıştır. Ne yazık ki, bazı çalışanlar sağlık sigortasını kötüye kullanıyor , yalnızca işe ara veriyorlar ya da yasal tıbbi izne ihtiyaç duyduklarını iddia ederken diğer bir işe giriyorlar. Sağlık sigortasının kötüye kullanıldığını belgelemek için özel bir araştırmacının tutulması kritik öneme sahiptir zira bu bunun kötüye kullanıldığında işverenlere maliyet astronomik olabilir..

Şirket Varlıklarının Kötüye Kullanımı

Çalışanların varlığının kötüye kullanılması , aşağıdakiler dahil birkaç farklı biçimde olabilir: şahsi harcamalar için şirket fonlarının kullanılması; şirket arabasını şahsi ihtiyaçlar ya da eğlence için kullanmak; özel muamele ya da hizmetler karşılığında müşterilerden bahşiş kabul etmek; ve rakip ticari prosedürleri yürütmek için şirketin tesislerini ve ekipmanını kullanmak. Her çalışanın yapması için işe alındığı işleri yapması ve bir işletmenin etkin olması için tam bir güven gerekli olsa da, varlık kötüye kullanımı direkt olarak çalışanlar ya da yüklenicilerde, hatta en fazla güvendiğiniz kişilerde olabilir. Maalesef, varlığın kötüye kullanıldığından şüphelenmek, çabucak ele almayı gerektirir. Özel bir gözetim uzmanı, faaliyeti izleyebilir ve bu düzeyde çalışan suistimalini doğruluğunu sağlamak için gereken kanıtları toplayabilir.

Rekabet Dışı Uygulama

Rekabet etmeyen anlaşmalar bütün sektörlerde giderek daha yaygın hale geliyor, yine de bazı çalışanlar şirketinizde çalışırken kendi rakip girişimlerini kurmak için çalışıyor ve / ya da rakip bir şirkete geçmek ve müşterilerinizi ya da fikri mülkiyetinizi almak için bir anlaşma yapıyor. Rekabet etmeme anlaşmaları uygulanabilir ve geçerlidir - Şayet zarar verme girişimine dair kanıtınız varsa. Bir şirketin yapabileceği en iyi hareket , eylemi gerçekleştiren çalışan kontrolden çıkmadan ve ortalıktan kaybolmadan önce bu faaliyetin kanıtını toplama becerisine sahip özel bir dedektif bürosu aramaktır . Ticari sırlarınız, özel bilgileriniz ve çok daha çok risk altındadır - eylem her şeyden önemlidir.

İşyeri Olay İncelemeleri

İşyerinizde bir "kaza" veya çirkin bir olay meydana geldiği zaman - yaralanma, tehdit, taciz, gözdağı ya da diğer türlü - durumun temel sebebine ulaşmak, sadece kendi iç huzurunuz için değil, bunun yanı sıra şirketiniz kapsamındaki gereksinimlerinizi karşılamak için bir özel dedektif tutun. Dışarıdan profesyonel birileri tarafından yürütülen tarafsız bir işyeri olay incelemesi , söz konusu olaydan sonra mümkün olan sonuca en hızlı ulaşma yöntemidir, bu sayede toplanan detaylar oldukça açık ve doğru olur. Tutarsızlıkları ve gerçekleri ortaya çıkarmak ve işyerinizi savunmak ya da yasal prosedür başlatabilmek için gerekli belgeleri derlemek kurumsal bir araştırmacının görevidir.

Dolandırıcılık ve Dahili Soruşturmalar

İş sahtekarlığı, yolsuzluk ve yanlış yapma seyrek değildir, yalnız bu, bir işletmeye tamamiyle zarar vermedikleri anlamına gelmez. Dolandırıcılık ve dahili tahkîkat vakaları, işletme varlıklarının kötüye kullanılması ya da kötüye kullanılması, iş adresinin kötüye kullanılması, satın alma siparişi dolandırıcılığı, tedarik dolandırıcılığı, rüşvet, kara para aklama, çek dolandırıcılığı, paravan şirketler, bilgisayar dolandırıcılığı, internet dolandırıcılığı, sözleşme dolandırıcılığı, kredi kartı dolandırıcılığı gibi hususları incelemek için oluşturulmuştur. ve tüccar hesabı dolandırıcılığı. Bir dolandırıcılığın ve iç tahkîkatnın en önemli nedenu, vakayı tarafsız bir üçüncü kişiye, bilhassa da durumu gerçekte ne olduğunu görebilen ve olaya karışan bütün insanları, hatta sizin En az şüpheli, suçların kaynağını belirleme etmek için.

Kurumsal araştırma hizmetleri için, müşterilerimiz genelde , insan kaynakları yönetimi ve kurumsal güvenlik liderliği ya da dışarıdan bir danışmandan gelmektedir. Kurumsal tahkîkatlar için gizli operasyonları kullanarak dolandırıcılık ve çalışan istismarına karşı mücadeleye yardımcı olmak için şirketler ile beraber çalışma tecrübesine sahibiz.

Awesome Image

YouTube
YouTube
Instagram
LinkedIn
Share
Bizi Arayın