• Hasanpaşa Mah. Kadıköy/İstanbul
  • 0216 349 8373
  • Turkish English Arabic

Nasıl özel dedektif olunur? Özel dedektif olma şartları nelerdir?

Özel dedektif olarak bilinen özel araştırma görevlileri genel olarak bireysel veya kurumsal çalışmalarda bilgi ve delil bulmak için çalışır. Özgeçmiş araştırmaları veya gözetleme faaliyetleri gibi faaliyetlerinde bulunurlar.

nasıl özel dedektif olunur?

Genellikle çıraklık temelli bir meslektir özel dedektif mesleğinde çalışmak isteyen kişiler teoride değil uygulama da yani sahada öğrenim almalıdır. Özel dedektif olmak isteyenler işinde deneyimli özel dedektiflerin yanında uygulamalı olarak öğrenim alabilir. (Dikkatinizi çekmiştir eğitim demiyoruz öğretim diyoruz. Bu sektörde uzman olacak kişinin artık eğitilmeye ihtiyacı olmayan sadece öğrenme ihtiyacı olan kişi olması gerekir.)

Özel dedektif olmak isteyen kişi profesyonel dedektifin yanında gözetim tekniklerini, planlama ve bilgi toplama yöntemlerini görerek kendini geliştirebilir.

Daha büyük (kurumsal çalışmalar) dosyalarda görev alan kişilerin bilgi teknolojisi , sigorta dolandırıcılığı gibi sorunlarda uzmanlaşmış başka öğretimlere ihtiyacı olabilir. Bu tür bir kurumsal firmada çalışacak uzmanlar şirketler tarafından eğitilmektedir.

Özel dedektif olma şartları özellikler

Başarılı olmak için ekstra bazı kişisel özelliklerinde olması çok faydalıdır. Örneğin iletişim becerisi detaylara dikkat ederek karşısındaki kişiyi net olarak anlamak veya kendini ifşa etmemek için gereken yerlerde kıvrak cevaplar verebilecek kadar samimi ve soğuk kanlı olabilmek.

İnsiyatif kullanabilmelidir. Her zaman yanında deneyimli bir uzman olmayacak ve ani kararlar vermek zorunda olabilecektir. Bunun yanında bilgisayar becerilerine ve teknolojiye hakim olması son derece önemlidir.

Dedektifler ne kadar maaş alır?

İki türlü maaş vardır sabit maaş ve prim. Genel olarak firmalar prim usulüne göre çalışır. Çünkü bir özel dedektif kendi maaşını göstereceği performans ile kendisi kazanmaktadır. İşinde başarılı olan bir özel dedektifi firma asla bırakmaz ve genel olarak dosyalarını onun yönetimindeki ekibe teslim eder.

Ülkemiz şartlarında heyecan ve merak ile ben özel dedektif olmak istiyorum diyen çok kişi vardır. Fakat gerek deneyimleri gerekse nitelikleri nedeni ile özel dedektif mesleğine pek uygun olmayan çok kişi vardır. Ben her işi yaparım diyenlerin yapabileceği bir meslek kesinlikle değildir.

Mesai saatleri nasıldır?

Özel dedektiflikte mesai saati diye bir kavram yoktur. Elindeki araştırması gereken dosyanın niteliğine göre günler haftalarca saat kavramı olmadan çalışmak zorunda kalabilir.

Tutuklama yetkisine sahip mi?

Hayır böyle bir durum söz konusu değildir. Fakat hukuki olmayan bir durumda bölgede görevli kolluk kuvvetlerini bilgilendirerek şahsın gözaltına alınmasını sağlayabilir.

YouTube
YouTube
Instagram
LinkedIn
Share
Bizi Arayın