• Hasanpaşa Mah. Kadıköy/İstanbul
  • 0216 349 8373
  • Turkish English Arabic

Her gün bizleri kandırmak kredi kartı kimlik bilgilerimizi ele geçirmek için yüzlerce internet dolandırıcılığı amaçlı web siteleri yayına giriyor. Bu siteler çoğu zaman kısa süreli fırsat kampanyası ilanları ile insanların düşünme fırsatı olmadan hemen alışveriş yapmasını ya da web sitelerine giriş yapmalarını sağlayacak sitelerdir. Genellikle web sitelerinde açılır yeni sayfalar veya e-mail üzerinden linke tıklatmak isterler. Bu iş o kadar profesyonel hale geldi ki orijinal web sitelerinden bile daha profesyonel görünen web siteleri yapmaya başladılar.

İnternet üzerinden dolandırılmak istemiyorsanız bunun genel kuralı kişisel bilgilerinizi isteyen web sitelerine şüphe ile yaklaşın yabancı tanımadığınız kişilerden gelen özellikle dosya eki olan maillerden dosya indirmeyiniz.

Kelime ve cümleleri dikkatlice inceleyiniz.

İnternet dolandıcılığı yönteminde genel olarak yurt dışı kaynaklı mail adresleri üzerinden dolandırılma çabası içindedirler ve tek bir kişi olmadığınız için sözlük üzerinden Türkçeye çevrilmiş metinler gönderirler. İmla hatası olmadığına dikkat edin. Gönderici mail adresi tanıdığınız bir firmanın adı ile olabilir. Mutlaka mail adresini dikkatli kontrol edin. Örnek vermek gerekirse bizden bir mail aldığınızı düşünelim. iletisim@dedektif.gen.tr adresimiz bize ait iken size akcayeldedektif@….com gibi bir adresten bizim adımıza mail gelirse bu maili açmayın. Genel olarak bunu ünlü alışveriş sitelerinin isimlerini kullanarak fırsat kampanya gibi başlıklar ile yaparak sizin inceleme zamanınızı minimumda tutmak isterler.

Hayalinizde bile imkansız olabilecek tekliflerden uzak durun.

Oturduğun yerden çok yüksek ücretler ile para kazanmak. 10 liralık bir ürünü kısa süreliğine 1 liraya veriyoruz gibi açıklamalar. Mısırdaki dedenizden miras kaldı gibi mailler bu tür merak uyandırıcı maillerden kesinlikle uzak durun ve tam olarak incelemeden kesinlikle mail içindeki linklerden hiçbirine tıklamayın maile cevap vermeyin.Bu tip yöntemler internet dolandırıcılığı için klasikleşmiş yöntemlerdir.

Çalıştığınız firmaları tanıyın.

Dolandırıcılar sizi büyük kurumsal firmalardan ya da devlet kurumlarından aradıklarını söylerek sizinle sözleşme, veya para taleplerinde bulunabilirler. Banka devlet kurumu gibi firmaların web sitelerinde yazan kurumsal telefonlar dışında yapılan aramalarda hiçbir bilginizi vermeyin ve para gönderimi yapmayın. Numara farklı ama arayan firmadan emin olduğunu düşünüyorsanız beni web sitenizdeki tanımlı telefon numaralarından arayın diyerek rica edebilirsiniz.

Tahmin edilemeyecek şifreler kullanın

Şifreler genelde devamlı hayatınızda olan sayılar ve harflerden kurulu kelimeler olur. Doğum tarihleri , araç plakanız, eşinizin çocuğunuzun doğum tarihi gibi. Bunlardan uzak durun sizinle alakasız kombinasyonlar kurmaya çalışın. Günümüzde iki faktörlü koruma (şifre ile birlikte cep telefonunuza gelen sms deki şifreyi de girmenizi ister) çoğu program için gereklidir. Mutlaka bu korumayı aktif hale getirin.

Bilgisayarınızda mutlaka virüsten korunma yazılımı olsun.

Virüsten koruma yazılımları büyük oranda zararlı yazılımları tanır ve size tercihlerinize göre uyarı veya uyarmaksızın dosyayı ya da o programı karantinaya alarak bilgisayarınızın korsanlar tarafından ele geçmesini ve “internet dolandırıcılığı” nı engelleyebilir. Ama yine de bilgisayar korsanlarının sizin bilgilerinizi ele geçirmemesi için mutlaka tıkladığınız bağlantılara indirdiğiniz programlara dikkat edin. Gene olarak virüsler ve trojan diye tabir ettiğimiz bilgisayara sızma programları windows tabanlı işletim sistemlerine göre hazırlanmaktadır. Bu nedenle Linux tabanlı işletim sistemleri , ios ürünleri Windows’a göre korsanların daha az tercih ettiği sistemlerdir. Bunları kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Akçayel Özel Dedektiflik Bürosu olarak siber dolandırıcılıklar yani internet dolandırıcılığı konusunda deneyimliyiz. Sormak istediğiniz herhangi bir konu olur ise bize iletişim telefonlarımızdan ve mail adresimizden her zaman ulaşabilirsiniz.

YouTube
YouTube
Instagram
LinkedIn
Share
Bizi Arayın