• Hasanpaşa Mah. Kadıköy/İstanbul
  • 0216 349 8373
  • Turkish English Arabic

Eşinin kendisini aldattığından şüphelenenler özel dedektiflere koşuyor.

Dedektifler, özel hayata müdahale edilmeksizin kamuya açık mekanlarda şüphelenilen eşleri, fotoğraf ve video kanalıyla görüntülüyor. Çekilen görüntü ve fotoğrafları bir dosya halinde takibi isteyen kişiye veren dedektif, böylelikle görevini tamamlamış oluyor.

Özel dedektiflik mesleğini anlatan Akçayel Dedektiflik bürosu yetkilisi HAKAN KARA, “Dedektif olmak için Türkiye’de bir yasa yok. Herkes dedektif olabilir. Yasa olarak baktığınızda öyle bir şey yok, ama eğitim olarak bu işi yapabilecek kapasitede olanlar genellikle emniyetten emekli olan, askeriyeden emekli olan kişilerdir. Bunun yanında bazı üniversiteler bu meslek üzerine eğitim vermeye başladılar. Buralardan çıkan mezunlar da staj yaparak, tecrübe kazanarak bu işi yapmaya başlıyorlar” dedi.

DEDEKTİF GİBİ DAVRANAN SAHTEKARLARA DİKKAT

Özel dedektifliğin yasal bir dayanağı olmaması sebebiyle sahtekarların da etrafta kol gezdiğini belirten Dedektif Kara, “Bir defa bu işin yasal bir mevzuatı olmadığı için bu işin sahtekarlığı da yeterince var. Her sene zaten bir çok insan bu şekilde suç işledikleri için ceza alıyor. Çünkü yasal olarak neleri yapabileceklerini bilmedikleri için bazen aşırıya kaçıyorlar. O zaman da suç işlemiş oluyorlar. Bu meslekte dikkat etmesi gereken mesleği yapandan çok başvuran müşterilerdir. Müşterilerin kesinlikle dedektiflerin iş yerlerini görmeleri ve kurumsal bir kimliğe sahip olduğunu bilmeleri gerekir. Çünkü çok özel sırlarını anlatıyorlar ve bu sırlar çoğu kişide şantaja kadar gidebiliyor. Bu yüzden bu işi yaptırmak isteyen kişilerin çok dikkatli olmaları gerekiyor” şeklinde konuştu.

AMACIMIZ MAHKEMEYE DELİL SAĞLAMAK

Çiftlerin kendilerine başvurmaları için gerekenleri de anlatan Dedektif Hakan Kara, “Bu işte bizim için eşlerin arasında resmi bir nikah olması şarttır. Bu işi bireysel takip olarak düşünürsek. Çünkü bizim amacımız boşanma davasında mahkemeye delil sağlamaktır. magazin gazetelerine ek sağlamak veya kişilerin merakını gidermek değildir. Buna dikkat edilmesi gerekiyor. Bunun dışında kurumsal çalışmalar yapıyoruz. Haciz için adres tespiti, kayıpların bulunması, hacizli araçların bulunması gibi işler yapıyoruz. Benim tercihim kayıp çocukların bulunması oluyor. Çünkü bunun maddiyatla eşdeğer bir yanı yok. Ama talep olarak baktığınızda genellikle eşlerin takip edilmesi başvuruları geliyor. Ancak gerekli şartları yerine getirmedikleri için bunların çoğunu yapmıyoruz. Bu işleri almıyoruz” ifadelerini kullandı.

YouTube
YouTube
Instagram
LinkedIn
Share
Bizi Arayın