• Hasanpaşa Mah. Kadıköy/İstanbul
  • 0216 349 8373
  • Turkish English Arabic

Trt Haber özel dedektif röportajımız

Akçayel Özel Dedektif Bürosu yetkilisi Hakan Kara TRT Haber DD‘ye anlattı.

TRT Haber Dijital Dergi, “Türkiye’de dedektiflik” konusunu ele aldı. Dedektifler Türkiye’de nasıl çalışıyor, kendilerine daha çok kimler başvuruyor ve kimleri takip ediyorlar?

Bütün bu sorulara Özel Dedektif Derneği İstanbul Temsilcisi Hakan Kara cevap verdi.

İşte Elif Akkuş’un Kara ile yaptığı söyleşi…

Baştan söylemek gerekir ki genel anlamda baktığımızda yabancı filmlerde ve dizilerde izlediğimiz gibi aksiyon sahneleri yok Türkiye’deki özel dedektiflerde.

Ama içerik açısından baktığımız zaman filmlere, dizilere konu olan içerikten çok da farklı değil özel dedektiflere başvuru nedenleri. Türkiye’de özel dedektif denildiğinde başvuru nedenlerini iki başlıkta toplamak doğru olur; eşler arasındaki sorunlar, kurumsal araştırmalar.

Hiç kuşkusuz eşler arasındaki sorunlar özel dedektiflerin kapısının çalınmasının öncelikli nedenleri arasında geliyor.

Ama her önüne gelen de özel dedektif tutup istediği kişiyi izlettiremiyor elbette. Çünkü onların da kuralları var.

İŞİ ALMAMIZ İÇİN KONU ADLİYEYE İNTİKAL ETMİŞ OLMALI

Özel Dedektifler Derneği İstanbul Temsilcisi Hakan Kara özel dedektiflerin yasalara uygun olarak “yasaları aşmadan” çalıştığına dikkat çekiyor:

“Bize gelen her dosyanın adli başvurusu yapılmış olması gerekiyor. Boşanma da olsa kurumsal da olsa. Bu başvuruları gördükten sonra biz çalışmalara başlarız. Yaptığımız çalışmalar herkesin bildiği gibi öncelikli olarak boşanma davalarına delil temin etmekle gelir. Bunun yanında kurumsal araştırmalarımız var markaların araştırmaları sahte yan ürünlerin depoların bulunması baskını için kişilerin izlenmesi personel araştırmaları önde gelir yine. “

Boşanma davalarında en çok hangi taraf geliyor size?

“En çok kadınlar gelir. Ve geldikleri 10 olaydan 9’u doğrudur. Erkeklerin geldikleri olaylara yarı yarıya doğruluk payı verebiliriz. Neden şüphelenir eşler, genelde telefondan şüphelenirler. Eşi kendisinden telefonu saklıyorsa bundan şüpheleniyorlar. Çoğu kadın eşinin aldattığı bayanı tanıyordur kendisi zaten araştırmıştır. Bize mahkemeye delil için gelir. Biz de halka açık alanlarda fotoğraf ve video görüntüsüyle kaydederiz.”

Size çok geliyor mu böyle olaylar?

“Evet, bize en çok gelen konular bunlar.”

Bir tehdit için sizden araştırma istiyor olamaz mı bunu nasıl ayırt ediyorsunuz? 

“Bana boşanma davasıyla gelmek zorunda. Bunu farklı noktalara, şantaj noktasına taşıyabilirler. Mutlaka boşanma dava dilekçesini istiyoruz. O olmadan işe başlamıyoruz ”

Ne şekilde çalışıyorsunuz nasıl bir ekibiniz var?

“Ekip olarak yapıyoruz bu işi standart bir çalışmada 5 kişi olur 2’si motordadır 3’ü araçtadır bunlardan ikisi çift olur anlaşılmaması için mekanlarda.”

Yakalandığınız oldu mu hiç? 

“Yakalandığımız olmadı ama o gün için işi bıraktığımız zamanlar oldu. Mesela takip ettiğimiz kişi kırmızı ışıkta geçti gitti, onu takip etmeyi bırakıyoruz öyle durumlarda. Kuralları bozacak riskler almıyoruz”

Size geldiler dava dilekçesiyle nasıl bir program yapılıyor?

“2 gün ön çalışma süresi isteriz güzergahları belirleriz. Ama hep aynı işi yapmıyoruz her iş farklı oluyor.”

SAHTE ÜRÜN DEPOLARINA ÖZEL DEDEKTİF TAKİBİ

Bir diğer konu kurumsal çalışmalar bunlar ne şekilde oluyor?

“Şirketlerle ilgili sahte ürünler konusunda çalışıyoruz. Önce toptancıları izlemeye alıyoruz örneğin “a” markasının arabası geliyordur, nerelerde depoları var izleriz, üretim yerlerini buluruz, sonrasında firmanın avukatlarına haber veririz, devamındaki işlemi onlar yaparlar, bizden talep edilirse biz de yapabiliyoruz.”

Tüm sahte ürünler için özel dedektifler mi çalışıyor?

“Büyük firmalar kendi bünyelerinde araştırma gruplarını oluşturmuşlar. Bizim işlerimiz daha çok orta büyüklükteki işletmelerle oluyor, onlarla da zaten 10-20 gün değil her ay çalışıyoruz”

Polisle herhangi bir iletişiminiz var mı bu çalışmalar sırasında?

“Ortada bir suç gördüğümüzde özellikle kurumsal çalışmalarımızda bunu polise bildirmek zorundayız. Bildirmezsek biz de suç işlemiş oluruz. Bunun dışında ortak bir çalışma yapmıyoruz, telefon dinleme vs. gibi çalışmalar yapmıyor özel dedektifler. “

YouTube
YouTube
Instagram
LinkedIn
Share
Bizi Arayın