• Hasanpaşa Mah. Kadıköy/İstanbul
  • 0216 349 8373
  • Turkish English Arabic

Aile içi şiddet ciddi bir kaygı kaynağıdır ve özellikle psikolojik destek ile atlatabilecek bir durumdur. Kimse bu tür bir şiddete uğrayacağını bilerek bir evlilik gerçekleştirmez. Ama bu durumla karşılaştığında bunu kabullenmek en büyük hatadır. Bir özel dedektif olarak yıllarca dinlediğimiz ve çözümlediğimiz dosyalardan elde ettiğimiz deneyim ile bu konuda size bazı tavsiyeler vereceğimiz bir makale yazdık. Eğer bu tür durumu yaşadı iseniz ya da olabileceğinizden şüpheniz varsa size bu konuda bir faydamız olursa çok seviniriz.

Özellikle büyük şehirlerde aile içi şiddet duyulmamış bir şey değil. Bu, her bireyin başına gelebilecek bir şeydir ve bu amaçla göz ardı edilmemelidir. Ev içi şiddet psikolojik, mali, duygusal ya da fiziksel olabilir. Kötü giden bir ilişki yaşıyorsanız, onu sona erdirmenin ilk aşaması gerçeği kabul etmektir. Sevginin esası üstüne kurulan bir birliktelikte insan korku karanlığında yaşamamalı. Bu amaçla, kendinizin ya da bir yakınınızın taciz söz konusu olan bir temas içersinde olduğunu düşünüyorsanız , yaşadığınız şehirdeki genel kolluk kuvvetlerinden mutlaka yardım istemelisiniz.

İstismarcı bir birlikteliğiniz mi var?

Aile içi şiddetin kurbanı olabilirsiniz, fakat bunu kabul etmemiş ya da görmezden geliyor olabilirsiniz. Kendinize bu soruları sorarsanız, kurban olup olmadığınızı anlarsınız.

Partnerinizden korkuyor musunuz?

Partneriniz sizi utandırıyor mu ya da arkadaş ortamlarında sizi aşağılıyor mu?

Partneriniz davranışlarınızı, konuşmanızı, giyiminizi denetliyor mu?

Aileniz ile ya da arkadaşlarınız ile görüşmenizi engelliyor mu?

Size ya da çocuklarınıza fiziksel olarak zarar verdi mi?

Eşinizin ani öfkelenme sorunu var mı?

Partneriniz sahiplenici mi?

Partneriniz size para vermiyor mu ya da kendi gelirinizi kullanmanızı engelliyor mu?

Bu suallere ‘Evet’ olarak yanıt verebiliyorsanız, birlikteliğiniz ile ilgili tekrardan düşünmeniz gerekir. Profesyonel bir yardım almanız ve bu durumdan kurtulmaya çalışmanız gerekmektedir..

Aile içi şiddet araştırması, yalnızca taciz değil, çiftin evliliğinde değişik yönlere odaklanır. Vurmak, alıkoymak ya da rehin tutmak, şiddet tehdidi, cinsel taciz ya da tecavüz ya da taciz. Bir kişiyle duygusal bir ilişki kurduğunuzda , kişi karşı tarafa hükmetmeye ve denetim etmeye başlar. İstismarcı, başka bireyi aşağı çekmek amacıyla korku, utanç, suçluluk vb. Şeylere başvurabilir. Ayrıca, aile içi şiddet, ister zengin ister yoksul sınıf olsun, toplumun bütün mezheplerinde görülür. Kadınlar genelde taciz edici bir davranışa maruz kalırlar ve bilhassa bir kadın eğitimli ya da bağımsız değilse, ev içi istismarı (dayak, hakaret vb) saklamaya çalışır. İlişkide karşılıklı saygılı olunmalı ve iki tarafta eşinin yanında kendini güvende hissetmelidir.

YouTube
YouTube
Instagram
LinkedIn
Share
Bizi Arayın