telefon
+90 216 349 8373
+90 505 518 8556
+90 850 405 5177
triangle

Tel:0216 349 8373

Zina, aldatılma, sadakatsizlik

Sadakatsizlik

Bu makaleye başlamadan önce konunun daha anlaşılır olması için aldatan kişiye erken aldatılan kişiye kadın diyerek hitap edeceğim. Cinsiyetleri değiştirmek size kalmış bir durumdur lütfen şahsi olarak algılamayın.Ek olarak sadece kadın ve erkek ön plandadır. Çocuk aile gibi kavramlar ikinci plandadır.

 

Bu makaleyi yazma sebebim Dünya'nın neresinde olursa olsun çoğu etik sistemde yapılması gerekenin çok net olduğunun düşünülmesine rağmen sorun kişinin kendi başına gelince net karar verebilmek çok daha zordur.

 

Aldatılma durumunda genel olarak iki farklı sonuç ortaya çıkar. Birincisinde erkek diğer kadından ayrılmış olsun yada olmasın evi terk eder bu durumda kadının bu olaydan sonra neler yapması gerektiğini düşünmesi gerekmektedir. İkinci durumda erkek evde yaşamaya devam eder bu kadın için daha zordur çünkü kadın hem evliliği hemde diğer kadınla devam edip etmediğini düşünmek zorunda kalır. Öncelikli olarak ikinci örnekdeki durumu ele alacağım.

 

Aldatılma ile başa çıkmak

Erkek eşini terketmiyorsa (aldatıldığı yakalanmasına rağmen) o zaman kadının evliliğe devam edip etmeme konusunda karar vermesi gerekmektedir. Çünkü evliliğinde verdiği söz olan sadakat yeminini erkek bozmuştur ve çoğu kişiye göre evliliği devam ettirmesi gerekmemekte ve hemen boşanması beklenmektedir.Diğer taraftanda kadın evliliği bitirdiğinde eşi diğer kadın ile birlikte daha rahat olacaktır.Bu durum sonucu ne kadar net görünürse görünsün tartışmaya açıktır.

 

Zina

Kadın kocasına yüksek bir değer veriyorsa eşinin verdiği sadakat sözünü yerine getirmemesine rağmen evliliğe devam etmeyi seçebilir. Eğer bu kararı verdi ise bundan sonra sadakatsizlik ile başa çıkmaya, erkek diğer kadından ayrıldıysa ona güvenmek için kendini zorlamaya çalışacaktır. Ama aynı evi paylaşırken bu konu her gün eşini her gördüğü anda gözünün önüne gelirken bunu bireysel olarak yapabilmesi çok zordur. Mutlaka bir psikolog veya aile terapistinin yardımını alması gerekmektedir.

 

Kadın eğer evliliğinin mahvolduğu ve artık evlilik birlikteliğinin onarılamayacak derecede hasar gördünü hisseder ve erkek ile kalmak istemezse o zaman kocasını terk edebilir ve bu seçim çevresindeki çoğu insan tarafından doğru ve onurlu bir davranış olarak görülür. Eğer erkek evliliği bitirmiş olsaydı ufak bir yıkıcı depresyon veya bunalımdan sonra ikinci kadınla ilişkisine kaldığı şekilde ve daha rahatlayarak devam edecektir. Fakat kadın kendi insiyatifi ile ayırılırsa durumu sahiplenmiştir. Artık erkeğin ilişkisini yönlendirmesine veya erkeğe bağlı olduğunu düşünmesine izin vermeyip kendi hayatının sorumluluklarını üstlenme cesaretini gösteriyor.

 

sadakatsizlik

Çoğu kişinin benim ile aynı düşüncede olmamasına rağmen aldatılan eş ayrılma kararı verirken çok iyi düşünmeli doğru zaman olduğunu bilmesi gerekir. Bu hem maddi hem manevi sebeplerden dolayıdır. Kocasını çok seven bir insan için bazen kocasıyla yüzleşmek istemesi , bazılarının geride bırakamsı, bazılarınında unutması kadar affetmesi de gerekebilir.(çocuklar vb sebepler nedeni ile)

 

Genel olarak kadın kendisi için en iyisini yapmak zorundadır.Çünkü tek yükümlülüğü kendisidir. Bu sadece sağduyu ile alakalı değildirdir. Çoğu profesyonelin yaklaşımında kendinize özen göstermeyi ve mutlu bir hayat yaşamayı hakkettiğiniz düşünmeniz vurgulanır. Eş, çocuk vb başkalarına karşı olan görevlerin yanı sıra özellikle kendinize saygı duymalı ve kendinizi geliştirmelisiniz. Kendinizi düşünmek bencillik değidir. Bunu yaparken yükümlülüklerinizi yok sayarsanız bencillik olur.

 

Yanlışlar öldürmek, çalmak gibi ahlaki konulara tepkiler yapılması gerekenler çok daha geneldir. Ama ne yapılmaması gerektiğini söylemek kolay bunun yerine ne yapılaccağını söylemek ise çok zordur. Çünkü bundan sonra yapılacak olanların en iyisi olması gerekmektedir. İhtiyaç , hedef hatta hatalarınızı düşünmelisiniz. Unutmanız gerekirse bunu unutmak için ne gerekiyor ise yapın. Arkadaşlarınız ile görüşün , yeni insanlar ile tanışın, sosyal aktivitelere gidin ve bunu devamlı hale getirmeye çalışın. Hatta daha da ileri gitmek istiyorsanız imkanınız var ise yeni bir şehre taşının ama bunun kararını başkası değil siz verin çünkü kimse sizin yaşadıklarınızı tam olarak anlayamaz ve sizi sizden daha iyi kimse tanıyamaz. Size neyin iyi geleceğini tahmin ediyorsanız onu yapın.

 

Size verebileceğim tavsiyeler. Yaşadığınız bu kötü durumun üzerinde durmayın, kafanızda yer etmesine izin vermeyin ve kendinizde hatalar varmı diye düşünmeyin. Bunları ancak bu durumun yarası azaldığında artık daha normal hareket edebilmeye düşünebilmeye başladığınızda bir arkadaşınız ile tartışabilir konuşabilirsiniz. Ama ilk dönemde kesinlikle yapmayın bu sizi daha da kötü duruma düşürecek ve hatalar yapmanıza sebep olacaktır. Arkadaşınız ile geleceğinizi daha iyi hale nasıl getirebileceğinizi düşünün. Aklınızı bunun için kullanın.

Not: Bu makale Akçayel özel dedektiflik bürosu tarafından hazırlanmıştır izinsiz kullanımı yasaktır.

zina, aldatılma, sadakatsizlik