kurumsal dedektif telefon

+90 216 349 8373

+90 505 518 8556

triangle
Borçluların bulunması

Kurumsal casus size ne kadar zarar verebilir.

Kurumsal casusluk, ürün sahteciliği, bilgi hırsızlığı

Kurumsal Casusluğu Önlemek İçin Teknik Gözetim Önlemleri

Çok saklı bir ürün geliştirme projesini tartışan mühim bir şirket idare kurulu toplantısındasınız. Bu benzersiz ürün fikri rakip firmaların eline geçerse , neticeleri korkunç olabilir. Önemli insanlar toplantı odasında ya da konferans görüşmesi yolu ile katılıyor. Toplantı iyi gidiyor fakat rakip firmanın aynı ürün fikri ile piyasaya ürün sunduğunu anlıyorsunuz. Bu nasıl oldu?

Kurumsal Casusluğu Önlemek İçin Teknik Gözetim Önlemleri

İşletmeniz ya da kuruluşunuz kurumsal casusluğun kurbanı olabilir. Birisi, dinleme aygıtları, video gözetimi gibi etik olmayan yöntemlerle ya da hem de çöplerinizi karıştırmak kadar kolay bir şekilde rekabetçi bulgular topluyor olabilir. Tehdit ister tek seferlik bir olayda dinleme aygıtlarından, ister kurumsal sisteminde devamlı olarak yasa dışı izlenmeden geliyor olsun, gözetim tekniklerinin farkında olduğunuzdan emin olun, tehditleri bulun, bilgileri sızdıranın ve nasıl sızdırdığını belirleyin ve gelecekte bu tür sızıntılarla uğraşmamak için gerekli önlemleri alın.

REKABETÇİ İSTİHBARAT TOPLAMA

Rakipleriniz ve kurumsal düşmanlarınız, hissedarlar, yeni iş ortakları ya da müşteriler ya da yeni ürün geliştirme ekipleriyle oluşturulan toplantılarda neler söylendiğini bilmek ister. Finansal görünümünüz ya da fikri mülkiyetinize erişiminiz ile alakalı bilgi arıyor olabilirler. Bazı şirketler bu bulguyu elde etmek amacıyla hiçbir şeyden vazgeçmeyecek ve çoğu sebepten ötürü, bu bilgiye ulaşmak onlar amacıyla hiç olmadığı kadar kolay.

Günümüzde gözetim her vaktinden daha kolay. Gizli dinleme aygıtları, minyatür kameralar, saklı, giyilebilir kayıt aygıtları ya da saklı mikro kameralar gibi ilerlemiş kablosuz aygıtlar, online olarak yalnızca bir tık mesafededir ve çok ucuz olabilir. Çalışanlara ya da temizlik ekibindeki bir kişiye, bir konferans odasına bir aygıt yerleştirmeleri ya da daha sonra kağıt çöpleri birleştirmeleri ya da masalarda bırakılan ya da klavyelerin altına bantlanmış bilgisayar şifrelerini aramaları amacıyla ödeme yapılabilir. Şirketinizin sırlarını güvenliğini sağlamak, engelleyici bir yaklaşım gerektirir.

En süregelen gözetim hedefleri CEO ofisleri, onların özel konferans odaları ve asistanın çalışma alanıdır, zira bu alanlar, kıymetli şirket verilerinin tartışıldığı stratejik toplantılar amacıyla en mümkün yerlerdir. Bu alanlar, risk düzeyine bağlı olarak kritik toplantılardan evvelce ve derli toplu olmalı ve farklı zaman aralıkları ile dinleme cihazı tespit aygıtları ile taranmalıdır. Kurumsal casus

TEKNİK GÖZETİM ÖNLEMLERİ

Birisinin şirket sırlarını ele geçirdiğinden şüpheleniyorsanız ya da zarar verici bir bilgi sızıntısı yaşadıysanız, daha çok sızıntıyı önlemek amacıyla mümkün tehditleri taramanızı öneririz. Gözetim ekipmanını aramak ya da başka riskleri belirlemek amacıyla bir dinleme izleme cihazı tespit araştırması yapılabilir. Bunlar, mühim bir toplantıdan evvelce, tesis dışı bir etkinlikte ya da tesisinizde farklı Aralıklarla yapılabilir.

Dinleme cihazlarına yönelik arama işlemleri aşağıdaki cihazlar ve yöntemler ile yapılabilir.

Tam Radyo Frekansı (RF) Spektrum Analizi

Kızılötesi Spektrum Analizi (IR)

Elektrik sistemindeki / kablolamadaki verici aygıtları algılama

Şirket bilgisayarları. (bu bilgisayarlardan toplantı ile ilgili mailler gönderilmiş olabilir)

Lazer dinleme sistemlerinin bir odanın dışından gelen konuşmaları dinlemek amacıyla bir pencere yüzeyinden mikro titreşimler toplamasını önlemek amacıyla statik "beyaz gürültü" ve / ya da pencere kaplamalarıyla lazer frekanslarını bozma. (Bunu engellemek için sinyal kesici cihazlar kullanabilirsiniz.)

Aşağıdakileri aramak amacıyla fiziksel bir arama yapmak:

Kapatılabilen ya da pilleri bitebilen boşta kalan gözetim ekipmanı.

Tavandaki kameralar ya da mikrofonlar.

Kamera lenslerinden yansımalar.

Harici bir radyoya yayın yapabilen radyo vericileri.

Dinlenmiş telefonlar. Akıllı telefonların dinleme aygıtlarına dönüştürülmesi kolaydır.

Masalarda ya da klavyelerin altında bırakılan parolaları dikkat edin.

Toplantı sırasında gerekli olmayan bilgisayarların hepsini kapatın.

Toplantıdan sonra kağıt dökümanların hepsini imha edin.

Ofis veya şirket binası dışındaki önlemler.

Otel kongre merkezlerinde tesis dışında düzenlenen mühim iş toplantıları, gözetim amacıyla kolay fırsatlar olabilir. Toplantı odaları, konuk odaları ya da banyolar taranabilir ve sonrasında emniyet personeli, toplantı sonrasına kadar odanın temiz kalmasını sağlamak sağlamak amacıyla odaya korumalıdır.. Yönetici arabaları, vale park hizmeti kullanılıyorsa hedeflenebilir ve bilhassa risk altında olabilir, ilaveten birisinin bütün konuşmaları dinlemesine ya da e-posta ya da metin mesajlarından veri çalmasına imkan tanıyan Truva atı yazılımına duyarlı yönetici telefonları.

Taramadan sonra

Tarama esnasında dinleme aygıtları bulunursa ne olur? Tarama araştırması esnasında gözetim ekipmanı bulunursa, o bölgeye kimin koyduğunu bulmak amacıyla bir tuzak olarak kullanılabileceğinden cihaz orada bırakılmalıdır. Bu, bilgi sızdıranın bulunması için en önemli noktadır. Şüphelinilen kişiler belirlenmeli ve bu kişiler gözlemlenmelidir.. Eğer birden fazla bu tür girişim yapılma durumu var ise durum daha ciddidir ve daha kapsamlı bir şekilde araştırma yapılması gerekmektedir. Bu tür faaliyetleri önleyecek sistemler kurulmalıdır. Gözetim tehditlerini izlemek, öğrenmek, dinlemek ve raporlamak amacıyla orada olabilecek personelin, yöneticilerin kafasında güvenliği ön planda tutmak amacıyla yerleşik ve özel emniyet personeline gereksinim duyulabilir. Kuruluştaki herkes sızıntıların önlenmesine katkıda bulunabilir. Bilgisayarların kullanımında kişiye özel şifreler oluşturulmalı ve personeller sadece kendilerine tanımlanmış şifrelerle yetki derecesine göre şirket yazılımlarını kullanabilmelidir.

kurumsal casus,ürün sahteciliğibilgi hırsızlığı

Şirketler rakip firmalardan daha önde olmak için bu tür işlemleri her zaman değerlendirmek ister.Özellikle etik olmayan yöntemlerle rakiplerinden şirket sırlarını toplamak amacıyla özel dedektif şirketleri veya kadrolarına özel personeller alabilirler. Şirket içinden genellikle daha düşük ücretli kişileri satın alarak onları kullanırlar ve şirketin müşterilerini , işleyiş sistemini yeni projelerini bu kişilerden elde edebilirler. Malesef ülkemizde çoğu şirket bu konuların sadece filmlerde olduğunu kendi başlarına asla gelmeyeceğini düşünürler ve bütün çalışanlarına aile şirketi gibi güvenebileceklerini düşünürler. Fakat gereken tek şey işinden maddi ya da manevi olarak memnun olmayan birinin bulunması ve sizin aleyhinizde çalışması için (para yada güzel bir pozisyon) fırsatlar yaratılmasıdır. Daha sonra, güvendiğiniz personel sayesinde şirketinizin resmi veya gayri resmi bütün bilgilerini rakip firmanın alması çok kolay olacaktır.

Şimdiye kadar başınıza gelmemiş olabilir ama hiç düşündünüz mü? Rakip firma için çalışan bir personeliniz olsaydı size ne kadar zarar verebilirdi ve bunu engellemek için siz neler yaptınız?

ürün sahteciliği , kurumsal casus, bilgi hırsızlığı

ürün sahteciliği, bilgi hırsızlığı

Detaylı Bilgi İçin

Firmamız hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak, soru ve görüşlerinizi iletmek için aşağıdaki iletişim kanallarını kullanabilirsiniz.

Hasanpaşa Mah. Mahmudbaba cad.
No:13 Daire:1-2
KADIKÖY / İSTANBUL

Merkez : +90 216 349 8373

Fax : +90 216 349 8969

Gsm : +90 505 518 8556

Email :iletisim@dedektif.gen.tr