davalar

+90 216 349 8373

+90 505 518 8556

triangle
Hakkımızda

Çocukları kaçıranların genel olarak kullandığı yöntemler

Çocuk kaçırma, velayet ve özel dedektif hizmetleri

Çocuklar nasıl kaçırılır?

Çocuk Kaçıranların Kullandıkları Yaygın Yöntemler

Çocukların güvenliklerini tehlikeye atan haber programlarınına aşina mısınız? Özellikle dondurma önerileri, modellik sözleşmeleri ya da diğer güzelliklerle çocukları cezbetmeye çalışan "yabancılar" içerirler. Çoğu vakit bu numaralar başarılıdır.

Bu senaryolarda hakkında aileleri tarafından defalarca uyarılan çocuklar bile bu uyarıla çoğu kez görmezden gelir. Çocuk kaçıranlar buna güveniyor. Pek çok çocuğa yabancılardan kaçınmaları öğretilirken, kaçırma taktiklerini veya şüpheli kişileri tanımaları öğretilemeyebilir.

Bazı örnekler

Teklif Hilesi

Püf noktası : Bir çocuğa şeker, para, oyuncak ya da gezinti gibi çocuğun isteyebileceği bir şey sunulur.

Çocuklar sizin izniniz olmadan yabancı kişilerden hiçbirşey kabul etmemelidir. Bu kavramı çocuğunuza göstermek için, bir arkadaşınızın ya da akrabanızın bir armağan sunmuş olduğu anlarla çocuğun bilincine yerleşmesini kolaylaştıracak yöntemler ile öğretin.

Hayvan hilesi

Sevimli ya da enteresan bir hayvan, çocuğun bir aracı ya da evi takip etmesini ya da girmesi amacıyla kullanılır.

Çocuklarınıza, izniniz olmadan katiyen kimsenin arabasına ya da evine girmemesini öğretin.Gerekirse bu konuda ona sert bir şekilde kızın bunun kırmızı çizgi olduğunu kesinlikle analsın.

Acil Durum Hilesi

Birisi bir acil durum numarası yapıyor ve çocuğu farklı bir yere götürmeyi öneriyor.

Çocuğunuza, mesul yetişkinden izin almadan kimseyle hiçbir yere gitmemesini söyleyin. Çocuğunuzun sert ve yüksek bir sesle “Annem / babam / öğretmenimle görüşene kadar sizinle gelemem” demesini ve uzaklaşmasını sağlayın.

Yardım Hilesi

Püf noktası : Çocuktan yol tarifi, kayıp bir evcil hayvanı arama ya da bir şey taşıma gibi konularda yardım etmesi istenir. Akçayel Özel Dedektiflik

Yetişkinler çocuklardan değil diğer yetişkinlerden yardım istemelidir. Çocuğunuzun dayanıklı ve yüksek bir sesle “Sana yardım edemem” demesini sağlayın. Çocuklara, bilinmeyen yetişkinlerle iletişim halindeyken en az bir ya da iki kol boyu uzakta durmayı öğretin.

Arkadaş Hilesi

Püf noktası: Bir şahıs çocuğa, anne babasının isteğiyle gönderildiğini söyler. Bazen gerçekte de anne babasını tanır. Unutmayalım ki çocuk kaçırma vakalarında malesef aile yakınlarının suçlu olduğu durumlar küçümsenemeyecek kadar fazladır.

Çocuğunuzu sizden izin almadan kimsenin okuldan alamayacağını okuluna mutlaka bildirin.

"Kötü" Çocuk Hilesi

Numara: Birisi çocuğu hatalı bir şey gerçekleştirmeyle suçlar ve çocuğun onunla gitmesi gerekliliğini söyler.

Çocuğunuza, rastgele bir yere gitmeden daha önce mutlaka sizinle ya da mesul yetişkin ile (öğretmeni gibi) görüşmesini öğretin. Çocuklara, biri onlara yaklaşırsa ya da onları götürmeye çalışırsa derhal size söylemelerini söyleyin.

Dalkavukluk / Model Hilesi Numara: Birisi çocuğa iltifat eder ve onun resmini çekmesini ister. Birey çocuğa şöhret ya da servet vaat edebilir.

Onu Yen: Çocuğunuza, izniniz olmadan hiçbir yerde kimseye eşlik etmemesini söyleyin. Daha büyük çocuklara, yasal bir fotoğrafçının ya da oyuncu ajansının bir çocukla değil, bir anne-baba ya da vasi ile konuşmaya çalışacağını öğretin.

Açık Kapı Hilesi

Numara: Birisi, ailesinin evde olmadığında çocuğun kapıyı açmasını sağlamaya çalışabilir.

Çocuklarınıza, siz evde olmadığınızda kimseye kapıyı açmamalarını hatırlatın. Kapıdaki kişi kapıyı açtırmakta yada açmakta ısrar ederse 155'i aramasını mutlaka öğretin.

Çocuğunuzun aklına ne kadar çok ve kolay yerleştirirseniz. Bu tehlikelerden korunmak o kadar başarılıdır.

Çocuk Kaçırma ve velayet davaları özel dedektif hizmetleri

Detaylı Bilgi İçin

Firmamız hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak, soru ve görüşlerinizi iletmek için aşağıdaki iletişim kanallarını kullanabilirsiniz.

Hasanpaşa Mah. Mahmudbaba cad.
No:13 Daire:1-2
KADIKÖY / İSTANBUL

Merkez : +90 216 349 8373

Fax : +90 216 349 8969

Gsm : +90 505 518 8556

Email :iletisim@dedektif.gen.tr